O projekcie RE ODRA

Beneficjent: Gmina Nowa Sól – Miasto 

Tytuł projektu: ,,RE ODRA – aktywizacja społeczna i gospodarcza terenów pofabrycznych w Nowej Soli”.  

Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Oś priorytetowej 9 – Infrastruktura Społeczna, Działania 9.2 Rozwój obszarów zmarginalizowanych, Poddziałanie 9.2.1 Rozwój obszarów zmarginalizowanych – projekty realizowane poza formułą ZIT.

Cel projektu: aktywizacja społeczna i gospodarcza oraz zagospodarowanie przestrzenne na terenach pofabrycznych
w Nowej Soli. 


Opuszczona i zrujnowana część zabudowań pofabrycznych przez pierwszą dekadę XXI stulecia stanowiła poważny problem. Utrudniała funkcjonowanie podmiotom gospodarczym ulokowanym na terenie dawnej fabryki oraz pozostawała terenem zdegradowanym w centrum miasta. W połowie drugiej dekady XXI stulecia władze miejskie opracowały plan rewitalizacji terenów dawnej fabryki i wraz ze starostwem powiatowym uzyskały na ten cel środki unijne i rządowe. Opracowany Projekt „RE-ODRA – aktywizacja społeczna i gospodarcza terenów pofabrycznych w Nowej Soli”  stał się jednym z kluczowych zadań wytyczonych w Lokalnym Programie Rewitalizacji miasta Nowa Sól na lata 2016 -2023. W ramach tego zadania podjęto decyzję o wyburzeniu hal dawnej przędzalni lnu i przędzalni bawełny oraz kotłowni z kominami. Dawna wieża ciśnień po modernizacji oraz rozbudowie miała zostać przystosowana do funkcji aktywizacji społecznej, gospodarczej i edukacyjnej przedsiębiorców i mieszkańców obszaru rewitalizowanego. Miała stanowić także zachowaną charakterystyczną dominantę byłej fabryki. W ramach projektu przewidziano budowę nowych sieci uzbrojenia terenu (woda, kanalizacja, oświetlenie), przebudowę i usunięcie kolizji sieci istniejących, rozwiązanie problemu kanalizacji deszczowej. W miejscu wyburzonej hali przędzalni lnu przewidziano budowę ok. 150 miejsc parkingowych na samochody osobowe, zadaszonych miejsc parkingowych dla skuterów i rowerów, odbudowę nawierzchni drogowej wraz z budową systemu ciągów dla pieszych. Zagospodarowany przy wieży plac ma pełnić wspólną przestrzeń publiczną z funkcją edukacyjną, kulturalną i rozrywkową. Projektem objęto także tereny zielone. W ramach tych prac poddany rewaloryzacji zostanie tzw. Park Odra, na którym planowano budowę muszli koncertowej. W kolejnych etapach inwestycji planowane są: budowa łącznika pomiędzy ulicami Topolową i Towarową, przebudowa pozostałych dróg na terenie fabryki, a przede wszystkim dostosowanie wilii Gruschwitza do potrzeb Państwowej Szkoły Muzycznej.

Prace wyburzeniowe rozpoczęto jesienią 2016 r. (hale przędzalni oraz kotłownię). Po wyburzeniu hali dawnej przędzalni bawełny okazało się jednak, że stan techniczny budynku dawnej wieży ciśnień nie spełnia parametrów założonych w projektach budowlanych. Dlatego podjęto trudną decyzję o jego rozbiórce i budowie w jego miejscu nowego obiektu z zachowaniem wcześniej przyjętych funkcji – Wieży Ciśnień Społecznych i Gospodarczych. Rozbudowana budowla w swojej stylistyce i architekturze nawiązywać miała do historycznej budowli. Wyburzanie wieży rozpoczęto 30 listopada 2019 r. Budowę nowej rozpoczęto w lutym 2020 r. W dniu 20 listopada 2020 r. zamontowano na wieży zegar. Prace wykończeniowe wewnątrz budowali zakończono w kwietniu 2021 r. W tym samym czasie ukończono część prac przy budowie miejsc parkingowych oraz budowie infrastruktury technicznej. Wiosną 2021 r. rozpoczęto prace rewitalizacyjne w parku, gdzie latem stanęła muszla koncertowa. Zakończenie prac planuje się na jesień 2021 r.

Na skróty